Parohia Sfantul Dumitru, Slobozia
Site-ul oficial Parohia "Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de Mir - Slobozia", cu hramul Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul De Mir, din Protopopiatul Slobozia al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Sfânta Taină a Maslului la Parohia Sfântul Dumitru din SloboziaNoutati
06-11-2017 22:54
Miercuri, 25 octombrie 2017, cu binecuvântareaPreasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, a fostsăvârşită Sfânta Taină a Maslului la Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia, înajunul hramului bisericii parohiale.

În prezenţa unui număr mare de credincioşi au slujitpreoții: Cristian Ştefan Munteanu, consilier economic, Ionuţ Butu, protopop deSlobozia, Laurenţiu Cioran, secretar al Protopopiatului Slobozia, DumitruDrăghici, Cătălin Stanciu, Constantin Pătraşcu, Ion Costache şi ConstantinMardale.

Prin săvârşirea Sfântului Maslu credincioşii şi-au alinatsuferinţele sufleteşti şi trupeşti şi s-au închinat moaştelor Sfântului MareMucenic Gheorghe, Sfântului Mare Mucenic Mina, Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul,Sfântul Cuvios Stelian şi Sfântul Mucenic Fanurie, aflate în racla adusă cuacest prilej de la Mănăstirea Radu Negru din judeţul Călăraşi.