Cerc Pastoral la Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia

Miercuri, 30 mai 2018, preoții parohiilor din municipiul Slobozia în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit SfântaTaină a Maslului la Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia, alături de mulțime de credincioși, cu ocazia organizării cercului pastoral al lunii mai.

Mai întâi s-a desfășurat festivitatea de premiere a elevilor și cadrelor didactice care au obținut rezultate deosebite la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Religie Ortodoxă. Părintele Protopop Butu Ionuț le-a oferit celor premiați diplome, cărțiși icoane, felicitându-i pentru performanța lor.

După Sfânta Taină a Maslului, părintele Dragoș Gabriel Stanciu, inspector de Religie, a susținut referatul cu tema „Rugăciunea în familie – izvor de pace și bucurie”,foarte apreciat de preoți și credincioși, mai ales că anul 2018 a fost închinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor ca „Anul Familiei creștine”.

Toți credincioșii prezenți au primit binecuvântare prin ungerea cu untdelemn sfințit, mulțumind lui Dumnezeu, Doctorul sufletelor și al trupurilor, pentru darurile Sale.

A consemnat părintele Constantin Pătrașcu, Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia.


Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...