Cerc Pastoral la Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia

Vineri, 3 iunie 2016, preoții parohiilor din municipiul Slobozia în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia, alături de mulțime de credincioși, cu ocazia organizării cercului pastoral al lunii iunie.

Mai întâi s-a desfășurat festivitatea de premiere a elevilor și profesorilor care au obținut rezultate deosebite la faza județeană a Olimpiadei de Religie. Părintele Protopop Butu Ionuț le-a oferit celor premiați cărți și icoane, felicitându-i pentru performanța lor.

După Sfânta Taină a Maslului, părintele Dragoș Gabriel Stanciu, inspector de Religie, a susținut referatul cu tema: „Cum ne creștem copiii pentru a deveni tineri creștini”,foarte apreciat de preoți și credincioși, mai ales că anul 2016 a fost închinat de Sfântul Sinod ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” şi „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”.

Toți credincioșii prezenți au primit binecuvântare prin ungerea cu untdelemn sfințit, mulțumind lui Dumnezeu, Doctorul sufletelor și al trupurilor, pentru darurile Sale.

A consemnat părintele Constantin Pătrașcu, Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...