Săptămână de rugăciune la Parohia „Sfântul Dumitru” din Slobozia

În prima săptămână a Postului Mare, în perioada 23-26 februarie 2015, preoții slujitori de la Parohia „Sfântul Dumitru”, Protopopiatul Slobozia, au oficiat, în prezența a numeroși credincioși, Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul în cadrul Slujbei Pavecerniței Mari.

Canonul cuprinde frumoase rugăciuni adresate Maicii Domnului și Sfinților Apostoli prin care se arată legătura dintre pocăință și înviere, dintre vremea Postului și sărbătoarea Paștilor: „Apostoli, cei doisprezece de Dumnezeu aleși, aduceți acum rugăciunea lui Hristos, ca să trecem toți curgerea postului, săvârșind rugăciuni de umilință și săvârșind virtuți cu osârdie; ca în acest chip să ajungem să vedem Învierea cea slăvită a lui Hristos Dumnezeu, slavă și laudă aducând”. (Cântarea a 3-a, sedelna a 2-a).

A consemnat preot Constantin Pătrașcu, Parohia „Sfântul Dumitru” Slobozia.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...