Cercul pastoral nr. 1 la biserica „Sf. Dumitru”

În ziua de vineri 7 iunie preoţii din municipiul Slobozia, membrii ai cercului pastoral nr. 1 s-au întrunit după rânduială la biserica „Sf. Dumitru” din municipiul nostru pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu de obşte.

În prezenţa unui număr mare de credincioşi, după oficierea sfintei Taine, Părintele Alexandru Tănase de la parohia Slobozia Nouă I a susţinut o prelegere despre „Cultul morţilor şi rânduielile bisericeşti pentru cei răposaţi”.

Acesta a evocat cu multă înţelepciune importanţa legăturii neîntrerupte între sufletele celor plecaţi la Domnul şi noi cei rămaşi în această viaţă, prin păstrarea cu devotement a rânduielilor sfintei noastre Biserici.

La final Părintele Protopop Dumitru Drăghici a mulţumit preoţilor şi credincioşilor prezenţi pentru frumoasa slujbă şi a anunţat întrunirea cercului pastoral nr. 1 în data de 06 septembrie 2013 la biserica „Naşterea Maicii Domnului” din cartierul Cuza Vodă.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...