Sfinţire de troiţă la Parohia Sf. Dumitru din Slobozia

In ziua de 23 aprilie 2013, cand crestinii ortodocsi il cinstesc pe Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtatorul de biruinta, la Parohia Sf. Dumitru din Slobozia a avut loc, cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, slujba de sfintire a troitei de lemn care a fost amplasata in curtea bisericii.

Dupa ce au participat in numar mare la Liturghia daruruilor mai inainte sfintite si la slujba de pomenire pentru cei adormiti in Domnul, bucuria credinciosilor Parohiei Sf. Dumitru a fost sporita de slujba de sfintire a troitei, savarsita de parintele Dumitru Draghici, protopop de Slobozia impreuna cu preotii slujitori ai parohiei.

Dupa slujba, parintele protopop Dumitru Draghici le-a vorbit credinciosilor despre exemplul de marturisire a credintei pe care l-a oferit Sf. M. Mc. Gheorghe, marturisire pe care toti crestinii trebuie sa o aduca intr-o societate agresata de secularizare.

Frumoasa troita sculptata in lemn de stejar, in stil traditional maramuresean, este donatia unei credincioase a parohiei, pentru pomenirea sotului dansei, Gheorghe, trecut la cele vesnice si a fost amplasata cu ajutorul domnului ing. Florin Gherman.

A consemnat Pr. Patrascu Constantin
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...