Sfinţire de troiţă la Parohia Sf. Dumitru din Slobozia

În ziua de 23 aprilie 2013, când creştinii ortodocşi îl cinstesc pe Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă, la Parohia Sf. Dumitru din Slobozia a avut loc, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, slujba de sfinţire a troiţei de lemn care a fost amplasată în curtea bisericii.

După ce au participat în număr mare la Liturghia daruruilor mai înainte sfinţite şi la slujba de pomenire pentru cei adormiţi în Domnul, bucuria credincioşilor Parohiei Sf. Dumitru a fost sporită de slujba de sfinţire a troiţei, săvârşită de părintele Dumitru Drăghici, protopop de Slobozia împreună cu preoţii slujitori ai parohiei.

După slujbă, părintele protopop Dumitru Drăghici le-a vorbit credincioşilor despre exemplul de mărturisire a credinţei pe care l-a oferit Sf. M. Mc. Gheorghe, mărturisire pe care toţi creştinii trebuie să o aducă într-o societate agresată de secularizare.

Frumoasa troiţă sculptată în lemn de stejar, în stil tradiţional maramureşean, este donaţia unei credincioase a parohiei, pentru pomenirea soţului dânsei, Gheorghe, trecut la cele veşnice şi a fost amplasată cu ajutorul domnului ing. Florin Gherman.

A consemnat Pr. Pătraşcu Constantin
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...