Hramul bisericii „Sfântul Dumitru” din Slobozia

Vineri, 26 octombrie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească cu ocazia hramului Bisericii „Sfântul Dumitru” din Slobozia, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a mulţime de credincioşi.

Pentru cinstirea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir, ocrotitorul acestei biserici, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu şi prin bunăvoinţa Înaltpreasfinţitului Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului au fost aduse, încă din ziua de joi, 24 octombrie, moaştele Sfântului Apostol Andrei şi ale Sfântului Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon de la Catedrala Arhiepiscopală din Constanţa.

Credincioşii au simţit bucuria comuniunii cu Sfinţii şi au înălţat rugăciuni înaintea raclelor cu sfintele moaşte pentru sănătate şi mântuire, iar slujitorii în frunte cu Chiriarhul locului s-au rugat la Sfânta Liturghie.

În cuvântul Său, Preasfinţitul Chiriarh a vorbit despre exemplul de credinţă jertfelnică pe care ni-l dă Sfântul mare Mucenic Dimitrie, despre mărturisirea credinţei autentice în lumea secularizantă de azi. A mulţumit Înaltpreasfinţitului Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, pentru binecuvântarea de a trimite şi anul acesta moaştele Sfântului Apostol Andrei şi ale Sfântului Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon de la Catedrala Arhiepiscopală din Constanţa şi Coralei „Armonia” pentru înălţătoarele cântări de la Sfânta Liturghie.

I-a felicitat pe preoţii slujitori şi membrii comunităţii parohiale pentru frumoasă lucrare pastorală şi socială a parohiei.

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie s-a săvârşit slujba parastasului pentru fericiţii ctitori, miluitori şi binefăcători ai acestei sfinte biserici.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...