Pelerinaj în Bucovina organizat de Parohia Sfântul Dumitru Slobozia

In perioada 21 - 23 septembrie 2012, cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, Parohia Sfantul Dumitru Slobozia, Protopopiatul Slobozia, a organizat un pelerinaj la manastirile din Bucovina pentru un grup de 55 de credinciosi insotiti de preotii slujitori.

Au fost vizitate pe parcursul celor trei zile urmatoarele obiective: manastirile Varatec, Agapia, Dorna Arini, Moldovita, Sucevita, Putna,Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava, Bogdana, Voronet si Catedrala Mitropolitana din Iasi.

Pelerinii s-au rugat si s-au inchinat cu evlavie la cinstitele moaste ale Sf. Cuv. Parascheva de la Iasi, Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava, Sf. Sfintit Mc. Teodosie de la Brazi, Sf. Ier. Leontie de la Radauti si ale altor sfinti.

Prin bunavointa Inaltpreasfintitului Parinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, pelerinii au fost cazati si au servit masa in cele trei zile la manastirea Acoperamantul Maicii Domnului de la Dorna Arini.

La fiecare manastire credinciosilor le-a fost prezentat istoricul acesteia si le-a fost explicata simbolistica picturii bicericesti interioare si exterioare, de catre ghidul manastirii.

Numarul mare de pelerini si bucuria sufleteasca pe care acestia au trait-o in cele trei zile ale pelerinajului sunt principalele motive pentru care acest gen de activitate pastorala va fi organizat in mod constant in Parohia Sfantul Dumitru Slobozia.

A consemat P.C. Preot Constantin Patrascu, parohia Sfantul Dumitru Slobozia
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...