Hramul bisericii Sf. Dumitru din Slobozia

Biserica Sf. Dumitru din Slobozia (Soseaua Nordului) a imbracat haine de sarbatoare pentru cel de-al doilea hram de la Tarnosirea ei in ziua de 26 octombrie anul 2009.

Pentru cinstirea Sfantului Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir, ocrotitorul acestei biserici, cu binecuvantarea Preasfintitului Vincentiu si prin bunavointa Inaltpreasfintitului Teodosie Arhiepiscopul Tomisului au fost aduse, inca din ziua de duminica 23 octombrie, moastele Sfantului Apostol Andrei si ale Sfantului mucenic tamaduitor Pantelimon de la Catedrala Arhiepiscopala din Constanta.

Astfel s-au savarsit slujbele Acatistului, Sf. Maslu de obste, Vecernie cu Litie in cele trei zile de pelerinaj la sfintele moaste care au culminat cu oficierea Sfintei Liturghii Arhieresti de catre Preasfintitul Vincentiu Episcopul Sloboziei si Calarasilor in cinstea Sfantului Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir.

Credinciosii au simtit bucuria comuniunii cu Sfintii si au inaltat rugaciuni inaintea raclelor cu sfintele moaste pentru sanatate si mantuire, iar slujitorii in frunte cu Chiriarhul locului s-au rugat pentru ca Dumnezeu sa trimita ploaie binecuvantata si indelung asteptata pe pamant. Cu aceasta ocazie Preasfintia Sa a oferit Domnului Inginer Pop Dumitru distinctia „Crucea Sloboziei in grad de Cavaler” in semn de recunostinta pentru sustinerea vietii si activitatii bisericesti din orasul si judetul nostru.

A consemnat Pr. Catalin Stanciu - Parohia Sf. Dumitru - Slobozia.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...