Cerc pastoral la biserica Sf. Dumitru din Slobozia

Vineri 20 mai la biserica Sf. Dumitru din Slobozia a avut loc Cercul pastoral cu tema „Cinstirea Sfinţilor”.

Începând cu orele 18:00 cei 23 de preoţi din cercul pastoral nr. 1, sub protia Preacucernicului părinte Nedelcu Nicolae paroh al bisericii Sf. Ilie din oraşul nostru şi coordonatorul cercului pastoral au săvârşit slujba Tainei Sfântului Maslu în prezenţa unui număr impresionant de credincioşi.

Referatul despre cinstirea sfinţilor a fost susţinul de Preacucernicul Preot inspector eparhial Turcu Valentin de la parohia Sf. Gheorghe din Slobozia, subliniind foarte frumos deosebita importanţă şi valoare a celor doi mari stâlpi ai Bisericii străbune Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena pe care i-am prăznuit în aceste zile.

Cuvântul de final a fost rostit de Preacucernicul preot Pătraşcu Constantin paroh al bisericii Sf. Dumitru care a mulţumit atât preoţilor prezenţi cât mai ales mulţimii de credincioşi care a fost în comuniune cu slujitorii la acest deosebit eveniment.

A consemnat Pr. Cătălin Stanciu
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...